خرید مقدمه ای بر سیستمهای خبره 75 ص

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان مقدمه ای بر سیستمهای خبره 75 ص وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.

نام فایل :


فرمت : .doc


تعداد صفحه/اسلاید : 58


حجم : 326 کیلوبایتمقدمه ای بر سیستمهای خبره
سیستم خبره چیست؟
اولین قدم در حل هر مسئله ای تعریف دامنه یا محدوده آن است. این نکته همانطور که در مورد روشهای برنامه نویسی متعارف صحت دارد، در مورد هوش مصنوعی نیز درست است. اما به خاطر اسراری که از قبل در مورد هوش مصنوعی (
AI
) وجود داشته، هنوز هم برخی مایلند این عقیده قدیمی را باور کنند که " هر مسئله ای که تا به حال حل نشده باشد یک مسئله هوش مصنوعی است". تعریف متداول دیگری به این صورت وجود دارد " هوش مصنوعی کامپیوترها را قادر می سازد که کارهایی شبیه به آنچه در فیلمها دیده می شود انجام دهند".چنین تفکراتی در دهه 1970 میلادی رواج داشت، یعنی درست زمانی که هوش مصنوعی در مرحله تحقیق بود ولی امروزه مسائل واقعی بسیاری وجود دارند که توسط هوش مصنوعی و کاربردهای تجاری آن قابل حلند.
اگرچه برای مسائل کلاسیک هوش مصنوعی از جمله ترجمه زبانهای طبیعی، فهم کلام و بینایی هنوز راه حل عمومی یافت نشده است، ولی محدود کردن دامنه مسئله می تواند به راه حل مفیدی منجر شود. به عنوان مثال، ایجاد یک « سیستم زبان طبیعی ساده » که ورودی آن جملاتی با ساختار اسم، فعل و مفعول باشد کار مشکلی نیست. در حال حاضر، چنین سیستمهایی به عنوان یک واسط در ایجاد ارتباط کاربر پسند با نرم افزارهای بانک اطلاعاتی و صفحه گسترده ها به خوبی عمل می کنند. در حقیقت (پاره) جملاتی که امروزه در برنامه های کامپیوتری مخصوص بازی و سرگرمی به کار می روند توان بالای کامپیوتر در فهم زبان طبیعی را به نمایش می گذارند.
همان طور که شکل 1-1 نشان میدهد، هوش مصنوعی شامل چندین زیر مجموعه است. زیر مجموعه
سیستمهای خبره
یکی از موفق ترین راه حلهای تقریبی برای مسائل کلاسیک هوش مصنوعی است. پروفسور فیگن بام از دانشگاه استانفورد یکی از پیشکسوتان تکنولوژی سیستم های خبره، تعریفی در مورد سیستمهای خبره دارد : « ... یک برنامه کامپیوتری هوشمند که از دانش و روشهای استنتاج برای حل مسائلی استفاده می کند که به دلیل مشکل بودن، نیاز به تجربه و مهارت انسان » (
Feigenbaum 82
). بنابراین سیستم خبره یک سیستم کامپیوتری است که از قابلیت تصمیم گیری افراد خبره، تقلید می نماید. لغت تقلید به این معناست که سیستم خبره سعی دارد در تمام جنبه ها شبیه فرد خبره عمل کند. عمل تقلید از شبیه سازی قوی تر است چون در شبیه سازی تنها در بعضی موارد شبیه چیزهای واقعی عمل می شود.
اگرچه هنوز یک برنامه چند منظوره برای حل مسائل ایجاد نشده است، ولی سیستمهای خبره در محدوده های خاص به خوبی عمل می کنند. برای اثبات موفقیت سیستمهای خبره فقط کافی است که کاربردهای متعدد سیستمهای خبره را در تجارت، پزشکی، علوم مهندسی ملاحظه نمود و یا کتابها، مجلات، سمینارها و محصولات نرم افزاری اختصاص یافته به سیستمهای خبره را مشاهده کرد.
سیستمهای خبره یکی از شاخه های هوش مصنوعی است که همچون یک فرد خبره با استفاده وسیع از دانش تخصصی به حل مسائل می پردازد. فرد خبره کسی است که در یک زمینه خاص دارای تجربه و مهارت و در یک کلام
خبرگی
است. بنابراین فرد خبره دارای دانش یا مهارت خاصی است که برای بیشتر مردم ناشناخته و یا غیر قابل دسترسی است. فرد خبره مسایلی را حل می کند که یا توسط دیگران قابل حل نیست و یا او مؤثرترین ( و البته نه ارزانترین) راه حل را برای آن مسئله ارائه می دهد. وقتی سیستمهای خبره اولین بار در دهه 1970 توسعه یافتند، فقط دارای دانش خبرگی بودند. ولی لغت سیستم خبره امروزه اغلب به هر سیستمی اطلاق می شود که از تکنولوژی سیستم خبره استفاده می کند. این تکنولوژی می تواند شامل زبانهای خاص سیستمهای خبره، برنامه ها و سخت افزارهای طراحی شده برای کمک به توسعه و اجرای سیستمهای خبره باشد.
...


مطالب دیگر:
📗مقاله آموزشی زندگی نامه سعدی📗مقاله آموزشی زندگی نامه شهـــریار📗مقاله آموزشی زندگی نامه حـافـظ📗مقاله آموزشی آشنایی با بیمه بیماری📗مقاله آموزشی استراتژی برنامه ریزی تولید و توسعه محصولات📗مقاله آموزشی بور در كشاورزی و باغبانی📗مقاله آموزشی روش آبیاری قطره ای📗مقاله آموزشی عوامل تعیین كننده رشد در كشور های در حال گذار📗مقاله آموزشی بررسی سیستم بانکداری بدون ربا در ایران📗مقاله آموزشی بررسی استراتژی های مختلف جنگی در طول تاریخ📗مقاله آموزشی زندگی نامه استاد شهریار📗مقاله آموزشی بررسی نحوه بیمه باغات کشاورزی📗مقاله آموزشی بررسی مفهوم توسعه پایدار📗مقاله آموزشی بررسی میزان افت تحصیلی دانش آموزان📗مقاله آموزشی رشد و توسعه پایدار كشاورزی📗مقاله آموزشی مالیات بر ارث ، تقسیم ماترک📗مقاله آموزشی بانک و بانک داری📗مقاله آموزشی زندگی نامه مولانا جلال الدین ، مولوی📗مقاله آموزشی روند تحولات اقتصادی - صنعتی ایران و جهان از 1340 تا 1380📗مقاله آموزشی زندگی نامه حافظ شیرازی📗مقاله آموزشی کاهش نرخ سود بانکی و اثر آن بر میزان سرمایه گذاری در ایران📗مقاله آموزشی اساس نامه بورس اوراق بهادار📗مقاله آموزشی زندگی نامه حکیم عمر خیام📗مقاله آموزشی زندگی نامه اخوان ثالث📗مقاله آموزشی زندگی نامه شهریار